Deň otcov – Oslava otcovstva, lásky a vďaky

Deň otcov je výnimočný sviatok, ktorým vzdávame úctu a vďaku všetkým otcom, otčimom, dedkom, ale aj mužským vzorom v našich životoch. Tento deň sa oslavuje v rôznych krajinách v rôznych termínoch, no najčastejšie pripadá na tretia nedeľa v júni, čo v roku 2025 vychádza na 15. júna.

História Dňa otcov

Myšlienka oslavy Dňa otcov vznikla začiatkom 20. storočia v Spojených štátoch amerických. Prvú oficiálnu zmienku má rok 1910, kedy Sonora Smart Dodd z Washingtonu navrhla, aby sa otcovia oslavovali podobne ako matky. Inšpirovala ju jej vlastná skúsenosť – vyrastala s piatimi súrodencami pod opaterou svojho otca, vojnového veterána.

Deň otcov sa postupne rozšíril do mnohých krajín sveta, aj keď nie všade sa slávi v rovnakom dátume. V niektorých štátoch sa oslavuje aj na jeseň alebo v marci (napr. na sviatok sv. Jozefa).

Prečo oslavujeme Deň otcov?

  • Prejaviť úctu a vďaku za otcovskú lásku a obetu
  • Zdôrazniť význam otcov v rodine a spoločnosti
  • Podporiť medziľudské vzťahy a generácie
  • Osláviť mužských vychovávateľov a opatrovníkov

Tradičné spôsoby oslavy

V mnohých krajinách sa Deň otcov oslavuje podobne ako Deň matiek – darčekmi, prianiami, spoločnými aktivitami alebo rodinným obedom. Deti často vyrábajú vlastnoručné pohľadnice, kresby či básničky, ktoré darujú svojim otcom ako prejav lásky.

Zaujímavosti o Dni otcov

  • Oficiálne bol v USA uznaný ako národný sviatok až v roku 1972 prezidentom Richardom Nixonom.
  • V Nemecku sa Deň otcov (Vatertag) oslavuje na Kristovo Nanebovstúpenie – je spojený s tradíciou výletov a osláv s priateľmi.
  • Najčastejší darček pre otcov? Klasické „DIY“ výrobky od detí, ponožky alebo šálka s nápisom „Najlepší otec“.

Nezabudnite na otcov!

Deň otcov je skvelou príležitosťou poďakovať otcovi za všetko, čo pre nás robí. Stačí aj obyčajné „ďakujem“ alebo objatie, ktoré má niekedy väčšiu hodnotu ako akýkoľvek dar.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *